História peňaženiek vo svete – od mešcov na mince po digitálne wallety

Pridané 30.10.2014

Zrod peňaženky

Už od počiatkov antického Grécka, ľudia nosili svoje cennosti vo všelijakých taškách či sieťkach. Podľa zachovaných textov, množstvo Grékov nosilo taštičku s názvom “kibsis”. Kibsis môžme dnes považovať za prvú primitívnu peňaženku, iba že vtedy sa v nej nenosili peniaze ale jedlo, ktoré mohlo byť konzumované počas dlhších ciest v čase núdze.

V čase renesancie, obdobia európskej histórie od 13. do 16. storočia, prišli do popredia kovové mince. Nie je preto náhoda, že práve v tomto období si ľudia začali odkladať peniaze do mešcov, ktoré si pripínali na opasok. Slovo “peňaženka” bolo prvý krát použité na opis týchto mieškov koncom 13. storočia.

 

 

Peňaženka od 1600 do 1900

Koncom 16. storočia začali v amerických kolóniach peňaženky z konskej alebo kravskej kože nahrádzať sťahovacie mešce, ktoré sa používali dovtedy. Kolonisti v nich držali prvé papierové bankovky ako aj identifikačné karty.

Do 18. storočia sa peňaženky rozšírili po celých Spojených štátoch a do Európy. Španieli si v nich často nosili všetko čo potrebovali na fajčenie – vrátane kresacieho kamienka, tabaku a sušených bylín na fajčenie, môžeme len hádať akých.. :))
V tomto období ľudia zväčša nosily peňaženky na opaskoch, nosenie vo vreckách by bolo považované za divné a určite by nebolo spoločensky prípustné.

 

 

Moderná peňaženka

Počas Viktoriánskej doby obsahovali peňaženky iba jeden priečinok na malý obnos peňazí. Zrod kreditných kariet v 40. rokoch 19. storočia výrazne ovplyvnil dizajn peňaženiek. Ľudia si logicky potrebovali niekam schovať karty keď išli von a do 50. rokov sa peňaženky prispôsobili tejto potrebe a boli aj omnoho flexibilnejšie.

Počas 70. rokov sa stali hitom peňaženky so suchím zipsom. Ďalšia výrazna zmena v dizajne nastala v roku 1996 keď spoločnosť All-Ett bitfold predstavila peňaženku, ktorá bola v priemere o polovica menšia ako dovtedy.

 

 

Peňaženka dnes

Vývoj sa nikdy nezastaví a to platí dvojnásobne v prípade peňaženiek. Dnes existuju ako fyzické tak aj digitálne formy peňaženiek, v roku 2011 napr. Google predstavil Google Wallet app. Je to platobný systém umožňujúci zákazníkom ukladanie si vecí ako virtuálne kreditné karty a darčekové karty, miesto tých fyzických na svojich smartfónoch.

Digitálny trh bokom, každý dnes dokáže využiť kvalitné pevné peňaženky na ktoré sa dá spoľahnúť. A práve všetky tieto vlastnosti kombinujú naše peňaženky Dyno! Navyše sú tenké – netlačia vo vrecku a sú vyrobené z materiálu Tyvek®, ktorý je odolný voči vode a aj keď pripomína papier, je takmer neroztrnuteľný. Spoločnosť DuPon, ktorá vyvinula materiál Tyvek® okrem iného dala svetu legendárne materiály ako Teflon®, Celofan®, Neopren®, Lycra®, Kevlar®, či Nylon®.

Originálne a štýlové dizajny peňaženiek Dyno na teba čakajú v našom eshope!